این کارها قبل خواب شما را چاق می کنند!

خانم‌ها مراقب باشید: این اشتباهات قبل خواب شما را چاق می‌کنند!

در حالی که مردم در سراسر جهان با تغییر سبک زندگی، معضلی به نام چاقی را تجربه می‌کنند، تصور بیشتر آن‌ها این است که یک رژیم غذایی فقیر و سبک زندگی بی‌حرکت، منجر به افزایش وزن در آن‌ها شده است.

این کارها قبل خواب شما را چاق می کنند!

هنوز برای خیلی از افراد این نکته روشن نیست که بین ابتلا به چاقی و عادات غلط خواب، ارتباط بسیار تنگاتنگی وجود دارد. در این مطلب در خصوص ارتباط خواب و افزایش وزن صحبت می‌کنیم.

ارتباط خواب و افزایش وزن

دیر غذا خوردن

مصرف مواد غذایی چند دقیقه قبل از خواب و در اواخر شب، منجر به افزایش سطح انسولین می‌شود. این روند کاهش تولید هورمون ملاتونین را به دنبال دارد و منجر به کاهش کیفیت خواب شبانه می‌شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل، توصیه این است که مواد غذایی ۳ ساعت قبل از زمان خواب مصرف شوند.

این کارها قبل خواب شما را چاق می کنند!

قرارگیری در معرض نور شبانه

این وضعیت علاوه بر اینکه با انتشار و تولید ملاتونین تداخل دارد، باعث افزایش تولید هورمون کورتیزول نیز می‌شود. هورمون کورتیزول که مرتبط با استرس است، عاملی برای افزایش وزن شناخته شده و بیشتر منجر به افزایش چاقی شکمی می‌شود. خاموش کردن دستگاه‌های دیجیتال هنگام شب و تاریک نگه داشتن اتاق خواب برای بهبود کیفیت خواب شبانه توصیه می‌شود.

این کارها قبل خواب شما را چاق می کنند!

نوشیدن الکل در اواخر شب

متخصصان می‌گویند افرادی که الکل مصرف می‌کنند حتی با وجود ورزش کردن و رژیم گرفتن باز هم نمی‌توانند وزن خود را کاهش دهند چون این نوشیدنی پرکالری موجب افزایش چاقی شکمی می‌شود. متخصصان تغذیه تاکید کردند از آنجا که کالری‌های مایع نمی‌توانند احساس سیری ایجاد کنند، فرد به مصرف زیادتر آن‌ها تمایل پیدا می‌کند و همین امر موجب افزایش وزن بیشتر می‌شود.

این کارها قبل خواب شما را چاق می کنند!

پیش از این پژوهشگران متوجه شده بودند که اعتیاد به الکل همان نقاطی از مغز را تحریک می‌کند که در مصرف افراطی نقش دارند و بنابراین این احتمال وجود دارد که اعتیاد به چنین موادی گرایش به پرخوری را برای فرد افزایش دهد و خطر چاقی را در پی دارد.

این کارها قبل خواب شما را چاق می کنند!

ورزش شبانه

درست است که سبک زندگی بی‌حرکت عاملی برای ابتلا به چاقی محسوب می‌شود، ورزش بیش از حد هنگام شب نیز خود عاملی برای افزایش دمای بدن و سرکوب آزادی ملاتونین است. ورزش شبانه همچنین می‌تواند منجر به انتشار بیش از حد دوپامین و کورتیزول شود و مشکلات خواب را ایجاد کند. از انجام ورزش‌های سنگین ۳ ساعت قبل از خواب باید اجتناب کرد.

این کارها قبل خواب شما را چاق می کنند!

اتاق خواب گرم

اگر می‌خواهید راحت‌تر بخوابید، بهتر است درجه حرارت اتاق خوابتان را پایین بیاورید حتی اگر فرد سرمایی هستید. طبق تحقیقات جدید انسیتوی بین‌المللی سلامت وقتی در اتاق سرد بخوابید بدن شما کالری بیشتری می‌سوزاند و این برای سلامت شما مفید است.

این کارها قبل خواب شما را چاق می کنند!

ساعات خواب نامنظم

شاید بهانه آدم‌های ناموفق برای بد خوابیدن نداشتن زمان کافی برای خواب باشد در حالی که آن‌ها اولویت‌های خود را اشتباه انتخاب کرده‌اند. خواب کافی برای سلامت شما یک امر ضروری است. در تحقیقات متعدد ارتباط قوی بین مشکلات سلامت و فقر خواب ثابت شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا