باورهای غلط درباره خوابیدن: افسانه یا واقعیت!

باورهای غلط درباره خوابیدن: افسانه یا واقعیت!

وقتی که به خواب و خوابیدن می رسیم، هر کسی ایده و نظر خود را در مورد داشتن یک خواب راحت و آرام شبانه دارد. خواب یکی از قدرتمندترین ابزارهای سلامتی ما است. خواب به همه چیز از پیشگیری از بیماری قلبی و آلزایمر گرفته تا حمایت از کاهش وزن و ایمنی مرتبط است.باور های غلط درباره خوابیدن

در ادامه این مطلب به بررسی چند باور غلط درباره خوابیدن می پردازیم. با ما باشید:

 1-چرت زدن در طول روز، خوابیدن در شب را دشوار می سازد

بسیاری بر این باورند که چرت زدن در طول روز باعث می شود که خوابیدن در طول شب برای شما سخت شود اما بر اساس مطالعات مرکز خواب ایالات متحده، چرت زدن کوتاه در طول روز هیچ تاثیر منفی بر روی خواب شبانه شما ندارد. در واقع ساعت های درونی بدن طوری برنامه ریزی شده اند که ما را در هنگام ظهر خواب آلود کنند. یک چرت کوتاه 20 دقیقه ای در طول روز بسیار خوب است به شرطی که وارد مرحله خواب عمیق نشوید زیرا وارد شدن به این مرحله از خواب باعث می شود که در ادامه طول روز احساس خستگی کنید.

2-تنها برخی افراد در طول شب خواب می بینند

بسیاری از افراد بر این باورند که برخی اصلاً خواب نمی بینند. اما محققان تصریح می کنند که همه هر شب خواب می بینند. در واقع، هر فرد به طور متوسط شبی ۴ تا ۶ خواب می بیند و این خواب ها و رویاها زمانی رخ می دهند که فرد وارد فاز عمیق خواب می شود. افرادی که فکر می کنند خواب نمی بینند تنها خوابشان را به یاد نمی آورند و مشخص نیست که چرا برخی از افراد خواب خود را بهتر از دیگران به یاد می آورند.

3-استراحت کردن می تواند جای خوابیدن را بگیرد

خوابیدن بیش از مدتی بی تحرک ماندن است و تفاوت خیلی زیادی در فعالیت های مغز در زمان خواب و هنگام استراحت وجود دارد. به علاوه شما با دراز کشیدن روی تخت خواب و بیدار ماندن ، در ناخود آگاه ذهنتان بین این دو ارتباط ایجاد می کنید که در آینده مخل خواب شما خواهد شد.

4-ما همه به 8 ساعت خواب در طول شبانه روز نیاز داریم

این یکی از رایج ترین باورهای غلط درباره خواب است. چیزی که ما همیشه در طول زندگی خود شنیده ایم و تقریبا هیچ پایه علمی ندارد. در حقیقت ، هر شخص بزرگسالی با دیگری متفاوت است. بعضی از بزرگسالان تنها با 6 ساعت خواب می توانند نیازشان به خوابیدن را رفع کنند. این در حالی است که برخی دیگر برای تجدید قوا حتی تا 9 ساعت خواب لازم دارند.

5-ملاتونین طبیعی است بنابراین مصرف آن مشکلی ندارد

نتایج تحقیقات نشان می‌دهند در حالی که مصرف دوزهای پایین ملاتونین به طور کلی بی خطر است، اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث ایجاد سردرد، فشار خون بالا یا پایین، خواب آلودگی در طول روز و استفراغ شود. حتی در دوزهای توصیه شده (بین ۰.۳ میلی گرم تا ۵ میلی گرم یک تا دو ساعت پیش از خواب) نیز ملاتونین می‌تواند باعث گیجی در طول روز یا عوارض گوارشی مانند حالت تهوع شود.

سخن آخر

خواب یک نیاز اساسی و طبیعی بدن است که باید توجه زیادی به آن شود. البته خواب برای هرکسی به گونه ای است و در همه افراد شبیه به هم نیست. زیرا سیستم بدنی و ژنتیک و محیطی که در آن زندگی می کنید، همگی می توانند بر روی خواب شما اثر بگذارند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا