با این تمرینات حافظه خود را قوی کنید!

 

مکانی را که به خوبی می‌شناسید تجسم کنید. این مکان می‌تواند خانه شما، محل کارتان، جایی که بزرگ شده اید یا هر جایی باشد که بتوانید به طور مداوم در ذهن خود تجسم کنید. سپس مسیری را از طریق آن مکان ترسیم کنید. در طول مسیر خود نقاط کلیدی خاصی مانند کاسه میوه یا نقاشی زشت گربه‌ای را که خواهرتان کشیده انتخاب کنید.

آیا همیشه فراموش می‌کنید که کلید‌های خود را کجا گذاشته اید؟ آیا به منظور حفظ اطلاعات و معلومات برای یک امتحان یا ارائه یک سخنرانی به شدت تقلا می‌کنید؟ حافظه نقش مهمی در بسیاری از فعالیت‌های روزانه ما دارد. با این وجود، گاهی اوقات آموزش دادن مغز برای به خاطر سپردن اطلاعات خاص ممکن است دشوار باشد. خوشبختانه روش‌هایی برای تقویت حافظه تان وجود دارند در حالی که برخی عوامل ممکن است در این میان به عنوان مانع در مسیرتان عمل کنند.

“تارا سوارت بیبر” عصب شناس و پزشک موسسه فناوری ماساچوست (ام آی تی) به “نیوزویک” می‌گوید: “حافظه را که می‌توان با استفاده از نوروپلاستیسیته که توانایی مغز برای انعطاف پذیری در طول زندگی می‌باشد، آموزش داد”.

نوروپلاستیسیته به مغز اجازه می‌دهد تا مسیر‌ها را سازماندهی مجدد کند و ارتباطات جدید ایجاد نماید فرآیند‌های عصبی که زمینه یادگیری و حافظه را تشکیل می‌دهند. موسسه مغز کوئینزلند در استرالیا اشاره می‌کند حافظه توسط فعال شدن مجدد مسیر‌های عصبی خاص کنترل می‌شود. بسته به تعداد دفعات استفاده از مسیر‌های عصبی خاص می‌توان حافظه را در طول زمان تقویت یا ضعیف کرد. ماهیت مدار محور حافظه به این معنی است که اگر خاطرات در ارتباط با محرک‌های دیگر باشند اغلب راحت‌تر به خاطر می‌آیند. برای مثال، اگر مادرتان همواره از عطر خاصی استفاده کرده احتمالا هر بار که بوی آن عطر را استشمام می‌کنید به مادرتان فکر خواهید کرد حتی اگر عطر را در انزوا استشمام کنید. این موضوع ممکن است امری بدیهی به نظر برسد، اما این خاطرات تداعی کننده ابزار مفیدی برای به خاطر سپردن اطلاعات جدید هستند.

“سوارت بیبر” می‌گوید یکی از بهترین تمرینات مغزی که می‌توانید برای بهبود یادآوری خود انجام دهید تکنیک قصر حافظه است که به عنوان روش مکان یابی نیز شناخته می‌شود. این روش که توسط شرلوک هلمز محبوب شده به این صورت عمل می‌کند: مکانی را که به خوبی می‌شناسید تجسم کنید. این مکان می‌تواند خانه شما، محل کارتان، جایی که بزرگ شده اید یا هر جایی باشد که بتوانید به طور مداوم در ذهن خود تجسم کنید. سپس مسیری را از طریق آن مکان ترسیم کنید. در طول مسیر خود نقاط کلیدی خاصی مانند کاسه میوه یا نقاشی زشت گربه‌ای را که خواهرتان کشیده انتخاب کنید. نقاط کلیدی را به ترتیبی که در مسیر انتخابی خود قدم می‌زنید فهرست کنید. مرحله بعدی بسیار مهم است: به هر یک از این نقاط کلیدی یک بخش از اطلاعات را نسبت دهید. با این وجود، باید پیوند‌های به یاد ماندنی بین آنان پیدا کنید. برای مثال، فرض کنید می‌خواهید سه رئیس جمهور اول ایالات متحده را به یاد بیاورید. برای مثال، تصویر زشت یک گربه را می‌بینید گربه‌ای به نام تام و توماس جفرسون سومین رئیس جمهور امریکا را به یاد می‌آورید.

زمانی که همه اشیاء خود را اختصاص دادید وقت آن است که در قصر حافظه تان قدم بزنید و هر یک از آن تداعی‌ها را تثبیت کنید. هر چه بیش‌تر تمرین را تکرار کنید تداعی قوی‌تر خواهد بود. این ترفند به ویژه برای به خاطر سپردن فهرست‌ها یا بلوک‌های اطلاعات به خوبی کار می‌کند. با این وجود، اگر می‌خواهید به خاطر بیاورید که کلید‌های خود را کجا گذاشته اید صرفا توجه بیش‌تر به رفتارتان می‌تواند به شما کمک کند.

“سوارت بیبر” می‌گوید:” شما آن چه را که به آن توجه می‌کنید به خاطر می‌آورید. بنابراین، با دانستن این موضوع می‌توانید با دقت به چیز‌هایی که می‌خواهید به خاطر بسپارید توجه کنید و روی چیز‌هایی که عامل احتمالی برای حواس پرتی هستند تمرکز نکنید. ”

سوارت بیبر می‌افزاید: “سبک زندگی و محیط شما می‌تواند بر حافظه تان نیز تأثیر بگذارد: استرس، خواب ضعیف، رژیم غذایی ناسالم، کم آبی بدن و کم تحرکی همگی می‌توانند بر حافظه ما تاثیر منفی بگذارند. پایه‌های سلامت مغز که منجر به بهبود حافظه می‌شود عبارتند از: طول مدت و کیفیت خواب کافی، رژیم غذایی گیاهی سالم با روغن امگا ۳، هیدراته ماندن، فعالیت بدنی و مدیریت استرس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا