با این ۱۵ ترفند ساده از شر خواب آلودگی صبحگاهی خلاص شوید

برای اغلب ما بیدار شدن از خواب در زمان صبح و آماده شدن برای شروع روز خود کار واقعاً دشواری است. اما ترفندهای ساده ای وجود دارد که کمک می کنند راحت تر از خواب بیدار شوید و پیش از شروع روزتان از آن حس سستی و خواب آلودگی خلاص شوید.

بیشتر بخوانید: چرا همیشه خسته ام؟

۱- زنگ ساعت را قطع نکنید

در برابر وسوسه ی قطع زنگ ساعت و به تعویق انداختن زمان بیدار شدن تان مقاومت کنید. این امر صرفاً برای استفاده ی بیشتر از وقت خود نیست، بلکه قطع کردن زنگ ساعت و برگشتن به خواب باعث چند پاره شدن خواب می شود. به همین دلیل طی روز احساس خستگی خواهید کرد.

قطع کردن زنگ ساعت و برگشتن به خواب باعث چند پاره شدن خواب می شود.
قطع کردن زنگ ساعت و برگشتن به خواب باعث چند پاره شدن خواب می شود.

۲- یک لیوان آب بنوشید

احتمالاً نوشیدنی ای که همیشه از آن برای بیدار نگه داشتن خود استفاده می کنید چای یا قهوه است، به خصوص اگر صبح یک روز سرد هم باشد. اما اولین نوشیدنی شما با یک لیوان آب باشد. با این کار بدن آب مورد نیازش را به دست می آورد و در نتیجه، انرژی بیشتری پیدا می کنید.

یک لیوان آب بنوشید
یک لیوان آب بنوشید

۳- تخت تان را مرتب کنید

صبح ها هنگام آماده شدن ممکن است وسوسه شوید کارهای خانه را به بعد از بازگشت تان به خانه موکول کنید. اما کاری به سادگی مرتب کردن تختخواب می تواند به شما حس موفقیت دهد و کمک کند روز خود را با روحیه ی بهتری آغاز کنید.

تخت تان را مرتب کنید
تخت تان را مرتب کنید

۴- حرکات کششی انجام دهید

وقتی می خوابیم، ماهیچه های ما وارد حالتی شبیه به فلج شدن می شوند. ورزش های ساده ای مانند حرکات کششی باعث آزاد شدن هورمون اندورفین می شوند و انرژی بیشتری به شما می بخشند.

حرکات کششی انجام دهید
حرکات کششی انجام دهید

۵- از رایحه های طبیعی کمک بگیرید

بعضی رایحه ها می توانند به بیدار شدن در زمان صبح و خلاصی از حس سستی کمک کنند. مرکبات، رزمارری، نعناع فلفلی و اکالیپتوس به ویژه برای صبح ها بسیار مناسب اند. می توانید از این رایحه ها به شکل عصاره های طبیعی استفاده کنید. فقط مراقب باشید، چرا که بعضی رایحه ها مانند اسطوخودوس تأثیر معکوس دارند.

از رایحه های طبیعی کمک بگیرید
از رایحه های طبیعی کمک بگیرید

۶- به صورت خود آب بپاشید

برای بیدار کردن خود لازم نیست حتماً دوش آب سرد بگیرید؛ هر گونه تغییر دمایی همان اثر را خواهد داشت. یک اسپری آب کنار تخت خود بگذارید و صبح ها مقداری از آن به صورت خود بپاشید.

به صورت خود آب بپاشید
به صورت خود آب بپاشید

۷- خود را سر و ته کنید

سر و ته کردن خود می تواند به مقابله با حس خستگی کمک کند. این کار باعث بهبود گردش خون می شود. لازم نیست روی دست های خود بایستید. کافی است سر خود را روی تخت یا هر جای دیگری قرار دهید و پاهایتان را به دیوار تکیه دهید.

خود را سر و ته کنید
خود را سر و ته کنید

۸- صبحانه بخورید

صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب ممکن است وسوسه شوید صبحانه را از قلم بیاندازید تا زمان بیشتری برای بقیه ی کارهای خود داشته باشید، اما حقیقت این است که بدن ما انرژی خود را از مواد غذایی می گیرد، بنابراین باید حتماً چیزی بخوریم. صبحانه باید چیز سالمی مانند غلات کامل یا مواد پروتئینی باشد.

صبحانه بخورید
صبحانه بخورید

۹- کمتر قهوه بنوشید

نمی توان تأثیر قهوه در رفع خواب آلودگی را انکار کرد و این نوشیدنی برای بسیاری از ما یک ضرورت است. اما مصرف زیاد قهوه می تواند بعداً طی روز باعث احساس خستگی شود. نکته ی اصلی رعایت تعادل است. صبح ها یک فنجان کوچک قهوه کفایت می کند.

کمتر قهوه بنوشید
کمتر قهوه بنوشید

۱۰- شکلات تلخ بخورید

اگر می خواهید بعد از صبحانه، در مسیر محل کارتان تنقلاتی بخورید، از شکلات تلخ استفاده کنید. شکلات تلخ مملوء ااز آهن است، ماده ای که به گلبول های قرمز اکسیژن می بخشد و جلوی احساس خستگی و ضعف طی روز را می گیرد. تئوبرومین درون شکلات تلخ که به آن مزه ی تلخی می دهد، با تقویت دستگاه عصبی مرکزی، به افزایش انرژی کمک می کند.

کمتر قهوه بنوشید
کمتر قهوه بنوشید

۱۱- بیرون بروید

نور خورشید می توانید سطح هورمون سروتونین را در بدن بالا ببرد که نه تنها خواب را بهبود می بخشد، بلکه یاعث می شود طی روز هم انرژی داشته باشید. اگر فرصتش را داشتید، به پیاده روی صبحگاهی بروید یا کاری انجام دهید که نیاز به بیرون رفتن از خانه داشته باشد.

بیرون بروید
بیرون بروید

۱۲- چراغ ها را روشن کنید

حتی حضور در یک اتاق کم نور هم می تواند به شما حس خستگی دهد. بنابراین بعد از بیدار شدن از خواب، حتماً با نور خورشید یا چراغ، محیط را پرنور کنید. این امر طبیعی است، چرا که انسان موجودی شب زی نیست.

چراغ ها را روشن کنید
چراغ ها را روشن کنید

۱۳- با کسی صحبت کنید

وقتی احساس خواب آلودگی می کنید با کسی صحبت کنید. این کار می تواند به افزایش تمرکز کمک کند و نوعی محرک رفتاری است. علاوه بر این ها، برای سلامت روان هم مفید است.

با کسی صحبت کنید
با کسی صحبت کنید

۱۴- ذهن خود را به کار اندازید

گاهی تنها چیزی که برای آماده شدن در زمان صبح نیاز است، اندکی تحریک ذهنی است. سعی کنید یک معمای سخت را حل کنید یا چیزی بخوانید که معمولاً نمی خوانید. با این کار انرژی ذهنی تان بالا می رود. به خاطر داشته باشید کاری انجام ندهید که شما را از روتین روزانه تان غافل کند.

ذهن خود را به کار اندازید
ذهن خود را به کار اندازید

۱۵- روتین خود را تغییر دهید

انجام هر روزه ی یک برنامه ی تکراری می تواند برایمان یکنواخت و خسته کننده شود، به همین دلیل می توانید گاهی تغییراتی در برنامه ی صبحگاهی خود، مثل تغییر ترتیب انجام کارها دهید.

روتین خود را تغییر دهید
روتین خود را تغییر دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا