با ترندهای طراحی داخلی ۲۰۲۳ آشنا شوید

بعد از یکی دو سال رکود بازار طراحی داخلی (مثل همه بازارهای دیگر در دوران کووید ۱۹) امسال دوباره تعداد زیادی ترند جالب و بامزه در این حوزه دیده می‌شوند. در این مطلب می‌خواهیم ترندهای دکوراسیون داخلی را با هم از نزدیک بررسی کنیم. خانه‌تان دکوری قدیمی دارد و باید تغییرش بدهید؟ چند سالی است که دست به وسایل نزده‌اید و حالا باید گوشه و کنار خانه را نو کنید تا حس و حال خانه عوض شود؟ این مطلب برای شماست!

بیشتر بخوانید:  جذاب ترین ایده های دیزاین آشپزخانه عروس

بررسی ترندهای پرطرفدار دکوراسیون داخلی و چیدمان خانه، و توصیه‌هایی کاربردی برای اجرایشان:

۱. پیچ و تاب و فرم‌های دایره‌ای در وسایل خانه

امسال وسایل دایره‌ای و جزییات پیچ و تاب‌دار در دکوراسیون داخلی خانه‌ها می‌بینیم. چطور می‌شود این فرم را به خانه وارد کرد؟  با تجدید نظر در هر المانی که مستطیل یا مربع کامل است! مثلا میزها، مبل‌ها، کانترها و حتی وان و دوش حمام. این ترند خانه شما را کمی در زمان به عقب می‌برد و وارد فضای دهه پنجاه و شصت میلادی می‌کند. شاید نتوانید حمام و دستشویی را از نو بازسازی کرده و وان‌های بیضی نصب کنید، اما یک کار نسبتا ساده را می‌توانید انجام دهید: تعویض مبلمان و میزها.  اگر قصد عوض کردن ست مبلمان اصلی پذیرایی را دارید، مدل‌های خاص و گرد را فراموش نکنید.

پیچ و تاب و فرم‌های دایره‌ای در وسایل خانه
پیچ و تاب و فرم‌های دایره‌ای در وسایل خانه

۲. قوس‌های جذاب در معماری خانه

صحبت از پیچ و تاب و شکل‌های دایره شد. در چند سال اخیر (و البته در ۲۰۲۳) قوس‌های دیواری جالبی در طراحی داخلی خانه‌ها دیده‌ایم. به نظر می‌رسد که این ترند در سال‌های پیش رو هم ادامه خواهد داشت، هم در دکوراسیون داخلی خانه و هم فضاهای تجاری و تفریحی.  المان‌هایی مثل آینه‌های قدی می‌توانند شکل ترند قوس را بدون تخریب دیوارها، وارد دکوراسیون شما کنند. این مدل وسایل همیشگی و دائمی نیستند و هر وقت که از فرمشان خسته شدید، می‌توانید آن‌ها را عوض کنید. اگر هم مشغول بازسازی بنیادی خانه هستید، می‌توانید درهای نیم‌دایره‌ای و قوس‌‌دار را در فضاهایی مثل پذیرایی و غذاخوری اجرا کنید.

قوس‌های جذاب در معماری خانه
قوس‌های جذاب در معماری خانه

۳. الهام از دهه پنجاه و شصت میلادی

حتما شما هم شنیده‌اید که می‌گویند مد همیشه برمی‌گردد. حالا که ترندهای استایل و آرایش شبیه به دهه نود میلادی شده‌اند، دکوراسیون داخلی هم بازگشت شکوهمند به اواسط قرن بیستم پیدا کرده است. در این ترند وسایل رنگی و بامزه هستند و یک رابطه فعال بین رنگ و طرح در خانه وجود دارد. این ترند شامل رنگ‌های تند و طبیعی، متریال‌های خاص و پترن‌های پرانرژی و شاد است. این پترن‌ها را می‌توانید در پارچه مبل، پتو و کوسن و پرده یا حتی کاغذ دیواری به خانه بیاورید و از حس و حال دهه شصتی خانه‌تان لذت ببرید.

الهام از دهه پنجاه و شصت میلادی
الهام از دهه پنجاه و شصت میلادی

۴. جزییات خط‌دار و راه‌راه در دکوراسیون داخلی

یکی دیگر از ترندهای امسال جزییات خط‌دار است؛ یعنی وسایلی با طرح‌های عمودی و خط‌های باریک. این استایل را روی میزها، وسایل دکوراسیونی، آباژور، کابینت و حتی بالشتک می‌توانید ببینید. این پترن خیلی دوست‌داشتنی و جذاب است و مخصوصا در قالب دکور مینیمال حسابی می‌درخشد. اگر سری به تیک‌تاک، اینستاگرام یا بلاگ‌های معروف دکوراسیونی بزنید، می‌بینید که پر هستند از آموزش ساخت وسایل راه‌راه. این طراحی حسابی ترند شده و برای وارد کردنش به دکوراسیون داخلی می‌توانید از اکسسوری و وسایل کوچکی مثل آباژور شروع کنید.

جزییات خط‌دار و راه‌راه در دکوراسیون داخلی
جزییات خط‌دار و راه‌راه در دکوراسیون داخلی

۵. رنگ‌های لوکس الهام‌گرفته از سنگ‌

یک ترند جالب و جذاب دیگر که در ۲۰۲۳ به خانه‌ها آمد، رنگ‌های الهام‌گرفته از سنگ و جواهر (jewel toned paint) برای فضاهای خانگی است. طراحان داخلی در سر تا سر اروپا و آمریکا مشغول پیشنهاد دادن این تناژ به جای رنگ‌های خنثی مثل سفید و کرم هستند. از این رنگ‌ها می‌توانیم یاقوتی، آبی تیره و قرمز مارون را مثال بزنیم. اگر به دکوراسیون کلاسیک علاقه دارید و عاشق وسایل قدیمی هستید، ممکن است امسال سال شما باشد. با یک رنگ لوکس خاص و وسایل چوبی کلاسیک، حس و حال قرن نوزدهمی را به خانه‌تان ببخشید. آبی نفتی یا سبز یشمی گزینه‌های خوبی برای این استایل هستند.

رنگ‌های لوکس الهام‌گرفته از سنگ‌
رنگ‌های لوکس الهام‌گرفته از سنگ‌

۶. آشپزخانه‌های رنگی، ترند دکوراسیون ۲۰۲۳

وقتش رسیده که آشپزخانه‌های ما از سفیدی‌ یک‌دست همیشگی‌شان دربیایند و به سمت رنگ‌ بروند. این ترند، شانه به شانه دکوراسیون دهه پنجاه و شصت به خانه‌ها برگشته و حالا در ۲۰۲۳ بیشتر به چشم می‌خورد. مثلا کابینت‌های ام‌دی‌اف به سمت رنگ‌های پاستلی یا چوب روشن می‌روند. چند سالی است که یخچال‌هایی با رنگ‌های غیرمعمول‌ (یعنی خارج از مشکی، سفید و سیلور) حسابی ترند شده‌اند. یک یخچال رنگی، مثلا صورتی یا قرمز حسابی می‌تواند آشپزخانه شما را جذاب کند. اگر امکان تغییر دکوراسیون کلی آشپزخانه را ندارید، از یخچال شروع کنید.

آشپزخانه‌های رنگی، ترند دکوراسیون ۲۰۲۳
آشپزخانه‌های رنگی، ترند دکوراسیون ۲۰۲۳

۷. زیبایی قاب‌های تیره بر دیوارهای روشن

در سال ۲۰۲۳ قاب‌هایی را می‌بینیم که نسبت به دیوار تیره‌ترند. مثلا قاب چوبی روی دیوار سفید، یا قاب بژ روی دیوار طوسی روشن. این قاب‌ها را می‌شود با کاغذ دیواری، رنگ یا حتی قرنیز ایجاد کرد. البته که این ترند موضوع جدیدی نیست و ده‌ها سال است که در دکوراسیون غربی می‌شود رد پایش را دید. درهایی که رنگشان با دیوار متفاوت است، جزیی از این ترند هستند. برای اجرایش می‌توانید یک سطل رنگ بخرید، یک روز وقت بگذارید، و به همین راحتی درهای خانه را از سادگی در بیاورید. البته قبل از شروع کار حتما مطمئن شوید که رنگ روی جنس خاص در شما می‌نشیند.

زیبایی قاب‌های تیره بر دیوارهای روشن
زیبایی قاب‌های تیره بر دیوارهای روشن

۸. کاغذ دیواری با طرح‌های جسورانه

یک بازگشت شکوهمند دیگر از ترندهای قرن گذشته. کاغذ دیواری همواره بر دیوار خانه‌های مدرن جا داشته اما این طرح‌ها و پترن‌ها را کمتر دیده‌اید. در اوایل سال‌های ۲۰۰۰ کم‌کم کاغذهای دیواری به سمت سادگی رفتند و در سال‌های اخیر، تک‌رنگ یا با حداقل طرح اجرا شدند. اما این روزها می‌توانید ببینید که طرح و رنگ آرام آرام به کاغذ دیواری‌ها برمی‌گردد. طرح‌های هندسی، طرح برگ و گل از جمله چیزهایی هستند که روی دیوارها می‌بینیم. البته که برای انتخاب استایل کاغذ دیواری باید حتما به مدل دیگر وسایل از جمله مبلمان یا تخت توجه کرد. به این کاغذ دیواری توجه کنید که در فضای دستشویی پیاده شده و آن را متفاوت کرده است.

کاغذ دیواری با طرح‌های جسورانه
کاغذ دیواری با طرح‌های جسورانه

تزیین خانه به کمک ترندهای دکوراسیون داخلی ۲۰۲۳

در بالا ترندهای جدید برای تزیین خانه را تماشا کردیم. بعضی از این ترندها به بازسازی خانه یا بودجه زیادی نیاز دارد در حالی‌که اجرای برخی دیگر اصلا کار دشواری نیست. اگر دنبال تغییراتی در چیدمان خانه هستید حتما سعی کنید رنگ‌ها را حتی به بهانه کوسن‌های رنگی به خانه دعوت کنید و در اتاق‌خوابتان یک گالری دیواری با آنچه که علاقه بسیاری به آن دارید، بسازید.”

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا