حرف های ممنوعه برای زوج ها/ حرف هایی که نباید به همسر خود بگوییم

همه ما گاهی چیزهایی به همسرمان گفته‌ایم که از آن پشیمان شده‌ایم، ما در مقاله «حرف هایی که نباید به همسر خود بگوییم»، به شما می‌گوییم که کدام حرف‌ها سمی هستند و هرگز نباید آن را به همسرتان بگویید.

حرف های ممنوعه برای زوج ها
حرف هایی که نباید به همسرمان بگوییم

حرف های ممنوعه برای زوج ها

همه ما گاهی چیزهایی به همسرمان گفته‌ایم که از آن پشیمان شده‌ایم، اما عبارات سمی میتوانند به یک رابطه آسیب‌های جبران‌ناپذیری بزنند. در ادامه با این حرف‌ها آشنا می‌شوید.

حرف هایی که نباید به همسر خود بگوییم

1- تهدید به طلاق نکنید

وقتی همسرتان را به طلاق تهدید می‌کنید، ممکن است بعدا پشیمان شوید. خارج شدن چنین جمله‌ای از دهان شما حتی اگر واقعی نباشد، نشان میدهد که شما واقعا متعهد به ازدواج نیستید، باعث می‌شود همسرتان احساس طرد شدن کند و کم‌کم علاقه‌اش را به شما از دست می‌دهد. تهدید به طلاق، حتی اگر یک تهدید بیهوده باشد، به ازدواج شما آسیب می‌زند.
طلاق هرگز چیزی نیست که بتوان آن را بیان کرد، مگر اینکه تمام راه‌های ایجاد آن را با هم بررسی کرده باشید. حتی گفتن آن به شوخی می‌تواند باعث آسیب جدی و شک در ذهن همسرتان شود.

حرف هایی که نباید به همسر خود بگوییم
اعتماد برای یک رابطه موفق، ضروری است.

2- او را دروغگو خطاب نکنید

اعتماد برای یک رابطه موفق، ضروری است. اگر مشکوک هستید که او دروغ می‌گوید، لازم نیست به صورت مستقیم به او بگویید که حرفش را باور نمیکنید. در عوض، بگویید: «باور ندارم که کل داستان را به من می‌گویی.» چنین جمله‌ای کمتر تحریک‌کننده و متهم‌کننده است.

بیشتر بخوانید: رابطه (جنسی) زناشویی در صبح، چه فوایدی دارد؟

3- به او نگویید چگونه به چیزی واکنش نشان دهد

جملاتی مانند «آرام باش»، «اینقدر تدافعی عمل نکن» و «خیلی حساس هستی»، حس‌های همسرتان را زیر سئوال می‌برند و جملاتی هستند که نباید به صورت مستقیم گفته شوند. گاهی اوقات افراد برای جلوگیری از ناراحتی شریک زندگی خود چنین چیزهایی می‌گویند، اما باعث می‌شود فرد احساس کند حس‌های او موجه، یا معتبر نیست و از سوی طرف مقابل شنیده و به رسمیت گرفته نمی‌شود.

شما می‌خواهید که شریک زندگی‌تان با نشان دادن و ابراز آسیب‌پذیری‌های خود بدون ترس از قضاوت، احساس امنیت داشته باشد، اما ممکن است او عصبانی‌تر شود. اگر قصدتان این است که او را کمتر ناراحت و عصبانی کنید، با گفتن چنین جملاتی نتیجه کاملا معکوس خواهید گرفت.

این عبارات به عنوان دستورالعملهای تحقیرآمیز تلقی می‌شوند که شریک زندگی شما را تحقیر می‌کنند. در نتیجه او هم با خشم و خصومت پاسخ خواهد داد. به جای اینکه به او بگویید چه احساسی داشته باشد و نسبت به موضوع مورد نظر چطور واکنش نشان بدهد، به او اجازه بدهید حرف بزند و حرف‌هایش را گوش بدهید تا بتوانید مسائل را حل کنید.

بیشتر بخوانید: علت تنفر مرد از همسرش، زنان بخوانند!

حرف های ممنوعه برای زوج ها
توانایی برقراری ارتباط با حس‌هایتان تنها راه حل تعارضات اجتناب‌ناپذیر بین شما و همسرتان است.

4- منفعل پرخاشگر نباشید

احتمالا واضح است چیزی سر جای خودش نیست. وقتی می‌گویید «هیچی»، پرخاشگر منفعل هستید و به نظر می‌رسد از مطرح کردن چیزی که می‌تواند شروع‌کننده یک دعوا باشد، می‌ترسید. دعوا می‌تواند بخش سالمی از یک رابطه طولانی‌مدت باشد. مهم این نیست که شما دعوا می‌کنید، بلکه نحوه دعوا کردن شما مهم است.

نگران مخالفت یا عدم توافق نباشید. وقتی از طریق تفاوت‌های خود با هم ارتباط برقرار می‌کنید و همدیگر را می‌شنوید، به احتمال زیاد به پیشرفت‌هایی دست خواهید یافت و نقاط مشترک را پیدا خواهید کرد.

اما وقتی از دعوا اجتناب می‌کنید، احتمالا موضوع بدتر می‌شود. توانایی برقراری ارتباط با حس‌هایتان تنها راه حل تعارضات اجتناب‌ناپذیر بین شما و همسرتان است. این‌که طوری رفتار کنید که انگار هیچ اتفاقی رخ نداده، یک موقعیت باخت/ باخت است که منجر به ناامیدی می‌شود و می‌تواند به راحتی شرایط را تشدید کند. بهتر است در عوض، بنشینید و تا حد امکان با آرامش و احترام با یکدیگر صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: در آغوش گرفتن همسر، چه فوایدی دارد؟

حرف های ممنوعه برای زوج ها
هرگز نباید همسر فعلی خود را با هیچ شخص دیگری مقایسه کنید.

5- عشق سابقتان را به رخش نکشید

وقتی از همسر خود عصبانی یا ناامید هستید، این‌که شروع به مقایسه کنید، کار خیلی راحتی است. اما هرگز نباید همسر فعلی خود را با هیچ شخص دیگری مقایسه کنید. اگر عشق سابق شما خیلی شگفت‌انگیز بود، احتمالا با او ازدواج می‌کردید نه با همسر فعلی‌تان. به جای مقایسه کردن بر مکالمه سازنده تمرکز کنید و چیزی شبیه این جمله بگویید: «اگر فلان کار را انجام می‌دادی، واقعا مرا خوشحال می‌کردی».

حرف های ممنوعه برای زوج ها/ حرف هایی که نباید به همسر خود بگوییم
برخی جملات نابودکننده رابطه زن و شوهر هستند.

6- در مورد خانواده او اظهارات تحقیرآمیز نداشته باشید

ممکن است در ذهنتان مادر همسر خود را تحقیر کنید، اما هرگز آن را بروز ندهید، مگر اینکه بخواهید به دردسر بیفتید. هیچ دفاعی وجود ندارد که بتواند توهین شما را جبران کند. در مورد خانواده همسرتان فقط با عبارات محترمانه صحبت کنید و مراقب چارچوب‌ها باشید. این موضوع در مورد فرزندان همسرتان از روابط قبلی‌اش هم صدق می‌کند.

بیشتر بخوانید: چقدر همسرتان را می شناسید؟

حرف های ممنوعه برای زوج ها
وقتی شخصیت شریک زندگی خود را پایین می‌آورید، زندگی خود را بیشتر به سمت طلاق می‌برید.

7- مطلق صحبت نکنید

به این جمله‌های مطلق دقت کنید: «تو همیشه دیر می‌آیی.» «تو هرگز لباس‌های شسته‌شده را کنار نمی‌گذاری.» وقتی از این عبارات استفاده می‌کنید، به ندرت صادق به نظر می‌رسید. این عبارات همیشه آزاردهنده هستند. در واقع شما به همسر خود می‌گویید که او هرگز نمی‌تواند کاری را درست انجام دهد و فکر نمی‌کنید که او بتواند تغییر کند.

وقتی شخصیت شریک زندگی خود را پایین میآورید، زندگی خود را بیشتر به سمت طلاق میبرید. دفعه بعد با آرامش همان چیزی را که واقعا میخواهید از او بخواهید.

وقتی این کلمات را می‌گویید، در حال ترور شخصیت هستید. مطالعات نشان می‌دهد که وقتی شخصیت شریک زندگی خود را پایین می‌آورید، زندگی خود را بیشتر به سمت طلاق می‌برید. دفعه بعد با آرامش همان چیزی را که واقعا می‌خواهید از او بخواهید. مثلا بگویید: «عزیزم، ممنون می‌شوم اگر صبح‌ها جوراب‌هایت را از کنار تخت برداری.» خواهید دید که رفتار او متفاوت خواهد بود.

حرف های ممنوعه برای زوج ها
. همسر شما نباید برای نشان دادن عشقش به شما برای انجام دادن یا ندادن کاری تحت فشار قرار بگیرد.

8- عشق او را به خودتان امتحان نکنید

«اگر من را دوست داشتی…» وقتی جمله‌ای را به این شکل شروع می‌کنید، همسر خود را در وضعیت دفاعی قرار می‌دهید که یک راه منفعل-تهاجمی برای برقراری ارتباط با نیازهای شما است. همسر شما نباید برای نشان دادن عشقش به شما برای انجام دادن یا ندادن کاری تحت فشار قرار بگیرد. وقتی چنین چیزهایی را می‌گویید، شریک زندگی خود را آزمایش می‌کنید.

همسرتان نباید احساس کند که برای اثبات عشقش در حال محاکمه است. در عوض، درخواست‌هایتان را مستقیم مطرح کنید. مثلا اگر او با برنامه‌های شغلی‌اش خیلی درگیر بوده، به جای این‌‌که بگویید: «اگر دوستم داشتی برایم وقت می‌گذاشتی»، بگویید: «دلم برای وقت گذراندن با تو تنگ شده و دوست دارم این آخر هفته برای شام بیرون برویم.» مطمئنا این روش بسیار بالغانه و قابل قبول‌تر از تست کردن عشق او به شماست.

خلاصه

گفتن برخی از جملات و عبارات، تخریبگر یک رابطه است. حرفی را که بگویید، دیگر نمی‌توانید پس بگیرید. تهدید به طلاق، استفاده از عبارات توهین‌آمیز درباره خانواده همسرتان، مطلق صحبت کردن و به رخ کشیدن عشق سابقتان، برخی از رفتارها و حرف هایی است که نباید به همسرتان بگویید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا