شمع تراپی یا شمع درمانی چیست و مخصوص چه کسانی است؟

شمع تراپی یا شمع درمانی چیست و مخصوص چه کسانی است؟

شمع تراپی روشی برای هماهنگ‌کردن جسم (بدن)، روح و ذهن است که با شیوه‌های مختلف انجام می‌شود. انرژی درمانی با شمع یا همان شمع درمانی در ادیان مختلف متفاوت است و هر رایحه و نور شمع برای یک هدف درمانی به‌کار می‌رود. شمع تراپی در واقع روش درمان طبیعی است که خود واقعی بیمار را نشان داده و اجازه می‌دهد که فرد روی حال خود متمرکز شود.

شمع تراپی (انرژی درمانی با شمع) چیست؟

انرژی درمانی به منظور ارتباط جسم و روح به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. انرژی درمانی با شمع یا شمع تراپی (Candle Therapy) روش درمان طبیعی با قدمت هزارساله است که برای تقویت جسم، روح و ذهن انجام می‌شود. هدف این تکنیک، اتحاد بین قدرت جسم، روح و ذهن است و هر آیینی نوع و اعتقادات خاص خود را درباره انرژی درمانی با شمع دارد. روش‌های مختلف این کار عبارتند از:

مدیتیشن و حذف استرس

انرژی درمانی

ریکی

ایجاد تعادل در چاکراها

چه زمانی باید از شمع درمانی استفاده کرد؟

شمع درمانی یکی از روش‌های عالی برای کاهش استرس، بهبود خلق‌وخو و تقویت تمرکز به‌شمار می‌آید. شعله گرمابخش نور شمع بعد از یک روز کاری سخت می‌تواند احساس آرامش ایجاد کند. به‌علاوه اینکه این اعتقاد وجود دارد که برای دفع انرژی منفی و جذب سلامتی و موفقیت باید از شمع درمانی استفاده کرد. انرژی درمانی برای افسردگی نیز کاربرد دارد.

بار دیگر که استرس و فشار زندگی بر شما غالب شد حتما انرژی درمانی با شمع را امتحان کنید. شمعی را روشن کنید و به شعله‌های درحال سوختن آن نگاه کنید، سپس چند دقیقه نفس عمیق بکشید. حتی یک دقیقه روشن‌کردن شمع هم تاثیر زیادی روی تغییر حال‌وهوا و دفع استرس دارد.

مراحل این تکنیک عبارتند از:

۱_مکانی آرام و خلوت را انتخاب کنید که در آنجا احساس راحتی دارید.

۲_شمعی را روشن کرده و آن را بالا بیاورید (تا ارتفاع سینه یا دورتر) و به شعله شمع نگاه کرده و متمرکز شوید.

۳_نفس عمیق بکشید و همچنان به شعله شمع خیره باشید.

۴_پس از چند ثانیه که احساس آرامش کردید، حالا نوبت به تصویرسازی است. آنچه را که دوست دارید مجسم کنید.

۵_برای جذب بیشتر انرژی می‌توانید از شمع‌های رنگی هم استفاده کنید.

پاکسازی با شمع و عود:

برای پاکسازی با شمع می‌توانید شمعی را روشن کنید و با دم به سمت راست بچرخید و در حالت بازدم به سمت چپ. این کار را دوبار تکرار کنید و حین انجام آن، جمله‌‌ای آرامش‌بخش بگویید یا به حس خوبی فکر کنید. پاکسازی با عود هم روش ساده‌ای است برای بازگرداندن تعادل ازدست‌رفته چاکراها.

فرض کنید قرار است چاکرای شبکه خورشیدی جناغ سینه را با عود پاکسازی کنیم. چاکرا را شبیه قیف درنظر بگیرید و سپس عود را خلاف عقربه ساعت به‌آرامی داخل این چاکرا بچرخانید. چندبار تکرار کنید تا پاکسازی انجام شود. یادتان باشد که پاکسازی در جهت خلاف عقربه‌های ساعت و انرژی درمانی در جهت عقربه‌های ساعت است.

برای شمع تراپی چه چیزی نیاز است؟

شمع تراپی کار بسیار ساده‌ای است و چیزهای زیادی هم لازم ندارد. صرفا یک گوشه ساکت و دنج که در آن احساس راحتی کنید کافی است. حالا برای شمع درمانی به یک تشک برای نشستن و یک شمع نیاز دارید. ضرورتی ندارد که شمع گران‌قیمت یا معطر داشته باشید، یک شمع طبیعی دست‌ساز یا شمع موم زنبور عسل هم برای انرژی درمانی با شمع کافی است. مرحله بعدی نیت و انرژی مثبتی است که کمک می‌کند با نور شمع ارتباط بگیرید. با ایمان قلبی به هدف‌تان برای شمع درمانی فکر کنید و تمام، دیگر نیاز به چیز دیگری ندارید!

مدیتیشن و حذف استرس یکی از روش‌های انرژی درمانی با شمع است.مدیتیشن و حذف استرس یکی از روش‌های انرژی درمانی با شمع است.

انرژی درمانی با شمع برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که از حس افسردگی رنج می‌برند یا آن‌هایی که از استرس و فشار زندگی مدرن به ستوه آمده‌اند بهترین کاندید انرژی درمانی با شمع هستند. انرژی درمانی برای استرس بسیار مفید بوده و به آرامش ذهن شما کمک می‌کند. نور و رایحه شمع باعث ایجاد حس آرامش و سکون در فرد شده، و باعث ازبین بردن فشار و استرس او می‌شود.

همچنین این تکنیک درمانی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و گوارش، رفع التهاب مفاصل، و درمان میگرن هم توصیه می‌شود. بیماران مبتلا به آرتروز، و میگرن هم می‌توانند از این روش برای کنترل درد کمک بگیرند. برخی افراد نیز انرژی درمانی برای لاغری را مفید دانسته و آن را توصیه می‌کنند. برای روش‌های درمانی خودسرانه اقدام نکنید و حتما با دکتر طب سنتی مشورت داشته باشید.

۱. شمع تراپی برای رفع سنگینی

گاهی هرچقدر هم تلاش می‌کنید به بن‌بست می‌رسید و پیشرفتی حاصل نمی‌شود. در چنین مواردی می‌توان از شمع تراپی برای رفع سنگینی و بستگی کمک گرفت. چهل روز شمع روشن کنید. اجازه بدهید شمع تا انتها خودش بسوزد تا خاموش شود.

۲. شمع درمانی برای مو

ولاتراپیا (Velaterapia) نوعی روش کوتاهی مو با شمع است که خاصیت درمانی دارد و موخوره‌ها را از بین می‌برد. در شمع درمانی با مو، آرایشگر موها را به دسته‌های کوچکی تقسیم کرده و می‌پیچد و سپس هر قسمت را چندثانیه در معرض شمع قرار می‌دهد. شمع درمانی با مو باعث می‌شود که فولیکول‌های مو مواد ترمیم‌کننده را راحت‌تر جذب کنند. به‌علاوه اینکه شمع درمانی برای جلوگیری از ریزش مو با انتهای سفید نیز مناسب است.

۳_شمع درمانی برای گوش

شمع درمانی با گوش روشی عامیانه برای ازبین‌بردن جرم گوش است که معتقد است باعث تمیزی گوش و بهبود میزان شنوایی می‌شود. گرمای ناشی از شعله شمع قرار است که جرم و کثیفی‌های گوش را با نیروی مکش داخل شمع تو خالی بکشد. اما شمع درمانی برای گوش روش نادرستی است که عوارض جدی و بیماریهای خطرناک گوش را به دنبال دارد و ممکن است باعث پارگی پرده گوش، مسدودشدن مجرای گوش یا حتی مشکلات شنوایی شود. به‌علاوه اینکه احتمال سوختن با شعله ذوب شده شمع هم وجود دارد. بهتر است برای درمان مشکلات گوش به متخصص مراجعه کنید و خودسرانه سراغ روش‌های غیرعلمی نروید.

۴_دفع انرژی منفی

مهم‌ترین تاثیر این روش، دفع امواج و انرژی‌های منفی و ناپاک از زندگی به واسطه انرژی مثبت و پاکسازی شمع است. دودی که از شمع سفید خارج می‌شود تمام انرژی‌های منفی را از ذهن، جسم و روح پاک می‌کند و با خاموش‌شدن شمع، کل انرژی‌های منفی هم دفع می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا