نکات مهم در خرید کفش پاشنه بلند

کفش پاشنه بلند بدون شک یک انتخاب مناسب برای داشتن استایل زیبا و رسمی‌تر است و از زمانی که پای خود را در عرصه مد و فشن وارد کرد، طرفداران بسیاری را به سمت خود کشانده است. ولی به نظر می‌رسد با آمدن انواع کفش‌های راحتی و تخت، استفاده از کفش پاشنه بلند برای خانم‌ها سخت‌تر شده و به شکل یک چالش جدی در آمده است.

با این حال هنوز کفش پاشنه بلند را نمی‌توان به این راحتی از میدان مد و زیبایی خارج کرد و هنوز این نوع کفش در بسیاری از مجالس و فضاها، بیش از هر کفش دیگری می‌درخشد. اما چگونه می‌توان یک کفش مناسب پاشنه بلند را برای خودمان انتخاب کنیم و چه اصولی را باید در هنگام خرید این نوع کفش در نظر بگیریم؟ در ادامه شما را با برخی از اصول مهم در هنگام خرید کفش پاشنه بلند آشنا خواهیم کرد.

۱. سایز کفش خود را بدانید

گاهی اوقات سایز پای ما به دو شماره هم می‌خورد، برای اندازه گیری دقیق سایز پا می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر کمک بگیرید. برخی از آن‌ها ابزاری برای اندازه گیری دقیق سایز پا دارند. همچنین ممکن است برند‌های مختلف در سایز کفش تفاوت داشته باشند. بسته به برش کفش، شما می‌توانید در برند‌های متفاوت سایز متفاوتی داشته باشید. به طور مشابه باید بدانید که در مدل‌های اروپایی چه سایز دارید در مدل‌های دیگر چطور و به همین ترتیب.

۲. خرید کفش را به بعداز ظهر موکول کنید

سایز پا‌ها در ساعت‌های مختلف روز تغییر می‌کند و ممکن است کوچک و بزرگ شود. پا‌ها صبح کمی کوچکتر و ظهر‌ها کمی بزرگتر می‌شوند و در بعداز ظهر عموما به سایز اصلی خود بازمی گردند. برای اینکه خرید خوب و اصولی داشته باشید باید وقتی این کار را انجام دهید که سایز پا‌ها در حالت طبیعی خود بوده و کفش به پای شما بزرگ و کوچک نشود. به همین دلیل توصیه می‌شود خرید کفش پاشنه بلند را به بعداز ظهر و بعد از کار روزانه موکول کنید.

۳. قبل از خرید کمی با کفش‌ها راه بروید

موضوع راحتی کفش پاشنه بلند حتی بیشتر از کفش‌های معمولی است، بنابراین در انتخاب چنین کفش‌هایی حساسیت بیشتری در خصوص راحتی آن به خرج بدهید. هر دو کفش را پوشیده و کمی با آن راه بروید، زیرا ممکن است کفشی در ابتدا راحت بنظر برسد، اما بعد از کمی راه رفتن احساس ناراحتی کنید. همچنین بهتر است از فروشگاه‌هایی خرید کنید که امکان بازگشت و تعویض کالا را داشته باشند.

 

۴. به اتصال پاشنه به بدنه کفش دقت کنید

مهم‌ترین قسمت در کفش‌های پاشنه بلند به‌ویژه در انواع پاشنه باریک آن‌ها، نحوه‌ی اتصال پاشنه به کفش است. در هنگام خرید به‌خوبی به این قسمت دقت کرده و اطمینان حاصل کنید که اتصال پاشنه به بدنه‌ی کفش به‌درستی و با ابزار مناسب صورت گرفته‌باشد. متاسفانه ایجاد مشکل در این قسمت و جداشدن پاشنه از بدنه‌ی کفش در هنگام راه‌رفتن می‌تواند خسارت جبران‌ناپذیری برای پا‌های شما به‌وجود آورد.

۵. به شکل رویه کفش توجه داشته باشید

در برخی از کفش‌های پاشنه بلند برای زیباتر جلوه دادن پا در کفش، رویه‌ی کفش بسیار باریک یا جلوباز طراحی می‌شود. در هنگام خرید کفش پاشنه بلند حتماً به قسمت رویه‌ی کفش دقت کرده و آن را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید. اگر در پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند مهارت ندارید، کفش‌هایی بخرید که رویه‌های پهن‌تری دارند. این کفش‌ها پای شما را بهتر دربرمی‌گیرند و راه‌رفتن و حفظ تعادل با آن‌ها برای‌تان راحت‌تر است.

۶. حواس‌تان به شکل پاشنه باشد

اکثر خانم‌ها تصور می‌کنند که هرچه پاشنه کفش‌های‌شان بلندتر و باریک‌تر باشد، زیباتر و جذاب‌تر به‌نظر می‌آیند. جدای از این‌که در حالت کلی این مسئله کاملاً سلیقه‌ای است، توجه به تناسب لباس با کفش، مکان استفاده از آن و مهم‌تر از همه این‌ها دقت به حفظ سلامتی در اولویت قرار دارند.

۷. به نوع کفی کفش دقت کنید

انتخاب کفی مناسب برای کفش‌های پاشنه بلند به‌سبب فشار بیش‌تری که به پا وارد می‌شود، از سایر کفش‌ها مهم‌تر است. برای قرار دادن کفی در کفش نیاز است که شماره کفش حدود نیم الی یک شماره از پای‌تان بزرگ‌تر باشد. اگر دوست ندارید کفش‌های‌تان بزرگ و زمخت به‌نظر بیاید، می‌توانید از انواع کفی و پد‌های طبی بسیار نازک، نیم‌کفی سیلیکونی و ژله‌ای زیر پنجه یا زیر پاشنه، فاصله دهنده و محافظ انگشتان پا، نوار‌های محافظ و یا قالب‌های کفش استفاده کنید.

۸. کفش مناسب پای خود را بشناسید

اگرچه انتخاب کفش به سلیقه شما بستگی دارد، ولی برخی از فاکتور‌ها نیز وجود دارد که تناسب بیشتری میان پای شما و کفش برقرار می‌کند. این فاکتور‌ها عبارتند از:

ــ اگر مچ پای پهن دارید: به هیچ وجه از کفش پاشنه بلندی که در قسمت مچ بسته می‌شوند استفاده نکنید این کار مچ پا را پهن‌تر نشان می‌دهد. سعی کنید توجه را از مچ پا به سمت پنجه‌ها معطوف کنید.

ــ اگر پا‌های کوتاه دارید: از کفش پاشنه بلند‌هایی که به شکل t هستند استفاده نکنید، زیرا باعث می‌شوند پاهایتان کوتاه‌تر بنظر برسد.

ــ اگر می‌خواهید پا‌ها بلندتر نشان داده شوند: کفش‌های نوک تیز می‌توانند سبب بلندتر نشان داده شدن پا‌ها شوند، اما دقت کنید که در مناسبت‌های خاص از آن‌ها استفاده کنید، زیرا به پا‌ها آسیب می‌رسانند.

ــ اگر کف پا‌های پهن دارید: از کفش‌های نوک گرد استفاده کنید هم نمای بامزه‌ای دارند و هم سبب راحتی شما می‌شوند هم چنین باعث می‌شوند پاهایتان کوچکتر بنظر برسند.

۹. به جنس کفش دقت کنید

درست است که بازار پر از کفش پاشنه بلند است و خیلی‌هایشان هم قیمت‌های مناسبی دارند، اما یادتان باشد کیفیت بالا با قیمت پایین همراه نمی‌شود؛ بنابراین به خصوص روی جنس کفش پاشنه بلند جدیدتان سرمایه‌گذاری کنید و از جیر مرغوب یا چرم اصل استفاده کنید. این دو جنس راحتی بیشتری برای پای شما فراهم می‌کنند. چرم مصنوعی و انواع پلاستیک به خاطر خشک بودن و مرغوب نبودن فشار بیشتری به پا‌ها وارد می‌کنند و ممکن است باعث زخم شدن شوند.

۱۰. مراقب پنجه باشید

واقعیت این است که اگر پنجه‌ی کفش پاشنه بلند راحت باشد، پنجاه درصد از مشکلات این کفش‌ها حل می‌شوند. در فصل‌های گرم سال سراغ مدل‌های جلو باز بروید که کمترین میزان فشار را روی پنجه‌ی پا وارد می‌کنند. پنجه‌های نوک تیز را هم تا جایی که امکان دارد از دور خارج کنید مگر اینکه استایلتان وابسته به آن باشد و اندازه‌ی پاشنه آنقدری نباشد که فشار زیادی به پنجه‌هایتان وارد شود. پیشنهاد ما استفاده از مدل‌هایی با پنجه‌ی گرد یا مربع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا