هشدار! نشانه هایی که می‌ گویند سلامتی شما در خطر است

متخصصان می گویند میل دائمی به جویدن یخ یا خوردن خوراکی های شور می تواند نشانه ی مشکلی عمیق تر یا کمبود مواد معدنی یا ویتامین ها باشد. به همین دلیل نباید به عادت های جدیدتان بی توجه باشید، به ویژه اگر یکباره و بی دلیل به وجود آمده باشند.

۱- حس راه رفتن یا خزیدن چیزی روی پاها

اگر دائماً حس های عجیبی در دست ها و پاهای خود دارید، مثلاً احساس می کنید چیزی مانند یک حشره روی پوست تان راه می رود یا می خزد، یا میل به تکان دادن پاهایتان دارید، ممکن است نشانه ی «سندرم پای بی قرار» باشد. این اختلال بلند مدت است و در اغلب موارد، شب ها زمانی که قصد خواب دارید باعث ناراحتی می شود.

حس راه رفتن یا خزیدن چیزی روی پاها
حس راه رفتن یا خزیدن چیزی روی پاها

بیشتر بخوانید:  مرگبارترین عادت‌های غذایی ما ایرانی‌ها!

۲- ضخیم شدن پوست

مشکلات پوستی را هرگز ندیده یا دست کم نگیرید. ضخیم و خارش دار شدن پوست می تواند نشانه ی بسیاری از مشکلات داخلی باشد، مانند اختلالات هورمونی، اگزما یا آلرژی. در صورت برطرف نشدن مشکل یا تشدید آن، می توانید آزمایش خون دهید.

ضخیم شدن پوست
ضخیم شدن پوست

۳- تغییر دستخط، از دست دادن حس بویایی و دیدن کابوس

همه ی ما نام بیماری پارکینسون را شنیده ایم اما بیشترمان نشانه هایش را نمی دانیم. لرزش بدن، کُندی حرکات، نداشتن خواب مناسب به همراه دیدن کابوس و تغییر در کلام و نوشتار می تواند نشانه های این بیماری باشد.

تغییر دستخط، از دست دادن حس بویایی و دیدن کابوس
تغییر دستخط، از دست دادن حس بویایی و دیدن کابوس

۴- خشم و پرخاشگری

عصبانیت های شما شاید همیشه نتیجه ی شخصیت تان نباشد. در حقیقت، برخی محققان می گویند این امر می تواند به افسردگی مربوط باشد. به گفته ی آن ها افسردگی همیشه به شکل بی انرژی یا غمگین بودن نیست و فرد مبتلا به افسردگی ممکن است رفتارهای پرخاشگرانه هم داشته باشد.

خشم و پرخاشگری
خشم و پرخاشگری

۵- خواب زیاد

این اختلال که به آن پُرخوابی گفته می شود، به گفته ی پزشکان ممکن است ناشی از چیزهایی جز خستگی باشد. برخی بیماری های خودایمنی ممکن است باعث شوند تقریباً هر جایی میل به خوابیدن داشته باشید. به علاوه، مصرف نوشیدنی های الکلی پیش از خواب هم ممکن است باعث این وضعیت شود.

خواب زیاد
خواب زیاد

۶- تغییر رنگ چشم ها

به گفته ی پزشکان، ظاهر شدن یک حلقه ی سفید یا خاکستری دور قرنیه ی چشم ها در افراد زیر ۴۵ سال ممکن است نشانه ی بالا بودن سطح کلسترول باشد. این حلقه خود بی ضرر است و تأثیری بر بینایی ندارد.

تغییر رنگ چشم ها
تغییر رنگ چشم ها

۷- هوس خوراکی های شور

علاقه به خوراکی های شور ایرادی ندارد اما اگر کنترل آن از دست تان خارج شده و همیشه تنها چیزی که دل تان می خواهد یک خوراکی شور است، وقتش رسیده به دنبال دلیلش بگردید. به گفته ی کارشناسان، این امر می تواند نشانه ی کمبود آهن، کم خونی، کاهش آب بدن یا سندرم پیش از قاعدگی باشد.

هوس خوراکی های شور
هوس خوراکی های شور

۸- فراموشکاری، خستگی و کاهش میل جنسی

گاهی این وضعیت را با افسردگی اشتباه می گیریم چون به نظر می رسد به قدری خسته ایم و از همه چیز به تنگ آمده ایم که انرژی به خاطر آوردن هیچ چیزی را نداریم. پزشکان اما می گویند نباید به این مسأله بی توجه بود چرا که می تواند نشانه ی یک مشکل تیروئیدی باشد. در این حالت، ممکن است وزن اضافه و دائماً احساس سرما هم کنید.

فراموشکاری، خستگی و کاهش میل جنسی
فراموشکاری، خستگی و کاهش میل جنسی

۹- احساس تشنگی دائمی

متخصصان می گویند احساس تشنگی دائمی امر طبیعی ای نیست. در برخی موارد این امر می تواند به مواد غذایی مصرفی تان مربوط باشد، بنابراین ببینید که آیا مصرف خوراکی های تند یا شورتان زیاد است یا خیر. تشنگی همیشگی می تواند نشانه ی دیابت یا بارداری هم باشد.

احساس تشنگی دائمی
احساس تشنگی دائمی

۱۰- میل به جویدن یخ

میل به جویدن یخ می تواند چیزی بیش از یک عادت باشد. تحقیقات نشان داده کمبود آهن یا کم خونی ممکن است علت این تمایل غیرمعمول باشد. با انجام آزمایش خون می توانید علت آن را پیدا کنید و در صورت نیاز مکمل مصرف کنید.

میل به جویدن یخ
میل به جویدن یخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا