پنج روش برای اینکه حافظه‌ قوی داشته باشید

به عقب راه بروید

دانشمندان فهرستی از کلمات، مجموعه‌ای از تصاویر یا یک فیلم صحنه سازی شده از دزدیده شدن کیف دستی یک زن را به مردم نشان دادند. به آن‌ها گفته شد که تا ۱۰ متر در یک اتاق یا به جلو یا عقب بروند. هنگامی که بعداً حافظه آن‌ها برای ویدیو، کلمات و تصاویر مورد آزمایش قرار گرفت، در هر آزمون عقب گرد‌ها بیشتر به خاطر می‌آوردند.

گویی به عقب در فضا راه رفتن ذهن آن‌ها را به بازگشت به گذشته ترغیب می‌کرد و نتیجه این بود که می‌توانستند راحت‌تر به خاطرات خود دسترسی داشته باشند.

یک نقاشی ساده بکشید

در مورد ترسیم لیست خرید خود به جای نوشتن کار دیگری می‌شود انجام داد؟ در سال ۲۰۱۸ به گروهی از افراد جوان و مسن فهرستی از کلمات برای یادگیری داده شد. از نیمی خواسته شد که از هر یک از کلمات نقاشی بکشند، در حالی که به نیمی دیگر دستور داده شد تا زمانی که آن‌ها را یاد می‌گیرند، کلمات را یادداشت کنند.

بعداً افراد مورد آزمایش قرار گرفتند تا ببینند چند کلمه را می‌توانند به خاطر بسپارند. اگرچه ترسیم برخی از کلمات بسیار دشوار بود، مانند «ایزوتوپ»، اما عمل کشیدن آن چنان تفاوتی ایجاد کرد که افراد مسن‌تر به خوبی افراد جوان‌تر در یادآوری کلمات موفق شدند. نقاشی حتی در افراد مبتلا به زوال عقل تفاوت ایجاد کرد. وقتی چیزی را ترسیم می‌کنیم، مجبور می‌شویم با جزئیات بیشتری در نظر بگیریم و این پردازش عمیق‌تر است که باعث می‌شود ما آن را بیشتر به خاطر بسپاریم.

کمی ورزش انجام دهید

مدتی است که مشخص شده است که ورزش‌های هوازی مانند دویدن می‌تواند حافظه شما را بهبود بخشد. ورزش منظم تأثیر کلی کوچکی دارد، اما وقتی می‌خواهید چیزی خاص یاد بگیرید، به نظر می‌رسد که یک بار تمرین، حداقل در کوتاه‌مدت، به شما کمک می‌کند.

اما تحقیقات نشان می‌دهد که اگر زمان‌بندی را درست انجام بدهیم، تقویت حافظه ممکن است حتی قوی‌تر شود.

هیچ کاری نکنید

هنگامی که به افرادی که فراموشی را در نتیجه سکته مغزی تجربه می‌کردند، فهرستی از ۱۵ کلمه برای به خاطر سپردن داده می‌شود و سپس کار دیگری انجام می‌دهند، ۱۰ دقیقه بعد، می‌توانستند تنها ۱۴ درصد از آن فهرست اصلی کلمات را به خاطر بسپارند، اما اگر در عوض تنها در اتاق تاریک بدون هیچ کاری به مدت ۱۵ دقیقه بمانند وضعیت آن‌ها به ۴۹ ٪ کلمات افزایش یافته است.

اگر به عقب راه رفتن، کشیدن نقاشی، ورزش یا حتی استراحت شبیه کار سختی به نظر می‌رسند، چرت زدن سریع چطور؟

این مطالعات به ما نشان می‌دهد که خاطرات جدیدتر چقدر شکننده هستند، آنقدر شکننده هستند که حتی یک استراحت کوتاه هم می‌تواند در ماندن یا ناپدید شدن آن‌ها تفاوت ایجاد کند.

چرت بزنید

خواب با پخش مجدد یا فعال کردن مجدد اطلاعاتی که به تازگی آموخته‌ایم، به تحکیم خاطرات ما کمک می‌کند و نیازی نیست که خواب صرفا مختص شب‌ها و پس از یک روز خسته‌کننده اتفاق بیفتد. محققان آلمانی دریافتند که وقتی به افرادی  کلماتی داده می‌شود تا آن‌ها را به خاطر بسپارند، می‌توانند پس از ۹۰ دقیقه خواب و بعد از تماشای فیلم، تعداد بیشتری از آن‌ها را به خاطر بیاورند.

اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که این روش در افرادی که عادت به چرت زدن منظم در بعد از ظهر دارند، بهترین کارایی را دارد. این موضوع باعث شد الیزابت مک‌دویت و تیمش در دانشگاه ریورساید کالیفرنیا به این فکر کنند که آیا می‌توان افراد را برای چرت زدن آموزش داد؛ بنابراین به مدت چهار هفته افراد که کمتر عادت به چرت زدن داشتند به رختخواب خود می‌رفتند تا در طول روز چرت بزنند.

متأسفانه برای این افراد چرت زدن هنوز کمکی به تقویت حافظه آن‌ها نکرده است؛ بنابراین شاید به دوره تمرین طولانی تری نیاز باشد یا شاید برخی از افراد هستند که فقط باید به عقب راه بروند، نقاشی بکشند، بدوند یا به سادگی هیچ کاری انجام ندهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا