10 راز کنترل حسادت در روابط

10 راز کنترل حسادت در روابط

اگرچه ممکن است حسادت یک احساس رایج در بین افراد باشد، اما اغلب باعث ایجاد درد شدید برای هر دو طرف در رابطه باشد. اگر یاد نگیرید که این احساس را کنترل کنید یا به درستی ابراز نکنید، باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شود. راه ها مختلفی برا کنترل این حس وجود دارد که در ادامه این مطلب به آن اشاره می‌کنیم.  اگرچه ممکن است حسادت یک احساس رایج در بین افراد باشد، اما اغلب باعث ایجاد درد شدید برای هر دو طرف در رابطه باشد.

در ادامه این مطلب با ما باشید جهت معرفی راه های کنترل حسادت:

1- حسادت را بشناسید و عواقب آن را بپذیرید

اگر در وهله اول حتی اعتراف نکنید که مشکلی دارید، حل کردن آن برای شما بسیار دشوار است. به همین دلیل اولین قدم این است که با خودتان صادق باشید و بپذیرید که ممکن است چیزی اشتباه باشد. سپس می توانید احساس حسادت را به عنوان یک چیز بالقوه که می توانید تاثیر زیادی در زندگی داشته باشد، شناسایی کنیدو چون ممکن است رابطه شما را به خطر می اندازد.

2- حسادت را برای شما معنی دارد نه برای دیگران

در حالیکه حل مشکل هدف نهایی است، توصیه می شود قبل از اینکه یک بار برای همیشه از شر حسادت خود خلاص شوید، سعی کنید درک کنید که حسادت شما در وهله اول چه چیزی می خواهد به شما بگوید. یکی از راه های انجام این کار این است که از خود بپرسید: حسادت من در صدد حل چه مشکلی است. اگر به این دلیل است که دوست دختر یا دوست پسر شما به اعتمادتان آسیب می زند یا نه، باید آن را بهبود بخشید.

3-احساسات خود را در زمان مناسب بیان کنید

راه دیگر مقابله با حسادت این است که با شریک زندگی خود در مورد احساس و دلیل خود صحبت کنید. ممکن است حرف های شما مورد توجه شریک زندگیتان قرار نگیرد ولی باز هم باید در مرحله ای از رابطه ان را حل کرد. دقت کنید که هنگام بیان احساس حسادت و حرف زدن درباره این موضوع، عصبی یا مظطرب به نظر نرسید. زمانی را پیدا کنید که هر دوی شما آروم هستید و زمان کافی دارید.

4-روی مهارت ها و ویژگی های مثبت خود تمرکز کنید

فراموش کردن عیب ها و نکات منفی د رمورد خود و تمرکز بر ویژگی های مثبت می تواند عزت نفس شما را بهبود ببخشد. این کار کمک می کند که نا امنی های زندگی خود را به شریک زندگیتان نشان ندهیدف زیرا این کار اوضاع را بدتر می کند. موقعیتی را به یاد بیاورید که در آن احساس خوب بودن را داشتید. سپس به استعداد ها و مهارت هایی که به شما در ایجاد آن احساس کمک کرده اند فکر کنید. زمانی احساس حسادت در شما ایجاد می شود که هنگام مقابسه خود با دیگران چیزی برای تحت تاثیر قرار دادن خود ندارید. پس روی خود کار کنید و خود را به آن آدم کافی که باهیچ کس قابل مقایسه نیست برسونید.

5- گذشته را رها کنید و بر زمان حال تمرکز کنید

این احتمال وجود دارد که تجربیات بد باعث حسادت در رابطه شود و شما ترس آسیب دیدن را همیشه در درون خود دارید. اما لزوما همه اتفاقا مثل هم نیستند. گذشته خود را بررسی کنید و تجربه هایی که دارای جنبه های منفی برای شما بوده را بررسی و تحلیل کنید و به جای آن رفتارهای جدید را جایگزین کنید.

6- قبل از اقدام دوبار فکر کنید

بسیار طبیعی است که وقتی افراد نسبت به چیزی یا شخصی احساس حسادت می کنندف صدای درونی آن ها را ترغیب می کند که عکس العمل سریع و تکانشی داشته باشند. این نوع واکنش های تکانشی می تواند باعث بسته شدن فکر و احساسات شریک زندگیتان شود. هنگام پیش آمدن این موضوع به یاد داشته باشید، که حسادت چیزی جز یک حس نیست و شما می توانید با تحلیل بیشتر موقعیت تصمیم بگیرید که عکس العمل متفاوت داشته باشید.

7-مشکلات را با روشی سالم مطرح کنید

اگر فردی هستید تمایل دارید به شیوه ای ناسالم ارتباط برقرار کنید، کنترل حسادت نیز برای شما دشوار می شود. به همین دلیل توجه به سلامت جسمی، عاطفی و روانی خود بسیار مهم است. اگر شریک زندگیتان دلایل کافی برای حسادت به شما ارائه نمی دهد، شاید به این دلیل است که شما به حسادت عادت کرده اید. کار بر روی مکانیسم های مقابله ای خاص می تواند به شما در حل افکار منفی کمک کند که این افکار شامل حسادت نیز می شود.

8-با دوستی مورد اعتماد در مورد مشکل خود صحبت کنبد

هر زمان در مورد مشکل خود احساس ناراحتی یا استرس می کنید، سعی کنید به یاد داشته باشید که حسادت یک احساس رایج در بین مردم است. و شما در این امر تنها نیستید. بسیاری از مردم می توانند احساسی که الان دارید را درک کنند و بفهمند. صحبت کردن در مورد احساس حسادت با شخص سوم می تواند باعث شود که موضوع را متفاوت ببینید و تر س و اظطراب کمتری با آن روبرو شوید.همانطور که می‌دانید، تخیلات ما تمایل دارند ما را به حالت های ذعنی وحشیانه و غیر منتظره ببرند. اگر احساس ناراحتی یا حسادت می کنید، تخیل شما می تواند با قرار دادن افکاری که با واقعیت متفاوت است در ذهن شما، این احساسات را بیشتر تقویت می کند

9- تخیل خود را کنترل کنید

همانطور که می‌دانید، تخیلات ما تمایل دارند ما را به حالت های ذعنی وحشیانه و غیر منتظره ببرند. اگر احساس ناراحتی یا حسادت می کنید، تخیل شما می تواند با قرار دادن افکاری که با واقعیت متفاوت است در ذهن شما، این احساسات را بیشتر تقویت می کند. حتی ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد که در واقع ارزش فکر کردن هم ندارد.

10-یاد بگیرید بدون حضور شریک زندگیتان نیز از زندگی لذت ببرید

با وجود اینکه داشتن یک رابطه عالی است، و می تواند احساس بسیار خوبی در ما ایجاد کند. از نظر عاطفی سعی کنید به دوست پسر یا دوست دختر، احساس وابستگی خود را نشان ندهید. حس حسادت یک حس کاملا طبیعی است که موارد زیادی ممکن است باعث ایجاد آن شوند. سعی کنید آن را با روشی سالم و در زمان مناسب مطرح کنید

سخن آخر

حس حسادت یک حس کاملا طبیعی است که موارد زیادی ممکن است باعث ایجاد آن شوند. سعی کنید آن را با روشی سالم و در زمان مناسب مطرح کنید و نسبت به حل آن اقدام کنید. زیرا حسادت یک حس منفی است و اگر در زندگی ماندگار باشد و روشی برای کنترل آن نداشته باشید، به یک دردسر بزرگ تبدیل می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا