10 نکته روانشناسی که هر کسی باید در زندگی بداند!

10 نکته روانشناسی که هر کسی باید در زندگی بداند!

نکات روانشناسی زیادی وجود دارند که همه ما باید بدانیم. زیرا نکات و توصیه های روانشناسی ابعاد مختلف زندگی را مورد بررسی قرار می دهند و توسط بهترین روانشناسان دنیا نوشته شده اند. شاید با دانستن این نکات بتوانیم زندگی خود را در جهت درست بهبود بخشیم.10 نکته روانشناسی که هر کسی باید در زندگی بداند!

در ادامه این مطلب با ما باشید تا تعدادی از نکات روانشناسی را مورد بررسی قرار دهیم:

1- بیشتر مشکلات ریشه در کودکی دارند

به پدر و مادر خود نگاه کنید؛ رفتار پدر و مادر شما در کودکی چگونه بود؟ انگیزه آن ها چه بود؟ تئوری های روانشناسی  زیادی وجود دارد که توضیح می دهد چرا مشکلات ما از دوران کودکی سرچشمه می گیرد. اگر بدانید که چرا والدینتان این کار را انجام داده اند، شاید بتوانید آن ها را ببخشید و گام بزرگی در جهت پذیرش خود همانگونه هستید بردارید.

2- مشکلات زیادی در ذهن شما وجود دارد

دیالوگ های درونی مانند، من باید به گونه ای دیگر پتسخ میدادم یا او این کار را کرد زیرا…کاملا بی فایده است. ما نمی توانیم اعمال دیگران را توضیح دهیم. آن ها در فضای متفاوت بزرگ شدن و تجربیتشان با شما متفاوت است. به همین دلیل وقتی می خواهید دلایل شخص دیگری را توضیح دهید، با مشکلاتی روبرو خواهید شد.

3- بیشتر در مورد احساس خود صحبت کنید، افراد را ارزیابی نکنید

چگونه می توانیم از ارزیابی یک موقعیت جلوگیری کنیم؟ وقتی شخصی را به چیزی متهم کنید، آن ها سعی می کنند از خود محافظت کنند. و اگر احساسات خود را بروز دهید، به او فرصت می دهید تا وضعیت را اصلاح کند و حرمت خود را حفظ کند یا این فرصت را به او بدهید که توضیح دهند.

4- بیشتر به خودتان اهمیت دهید تا ارزیابی دیگران

مقایسه کردن خود با دیگران، یک عادت بد و بیهوده است. همانطور که قبلا گفتیم، هر کسی دانش و امور مالی، شکل و ویژگی های شخصی، خواسته ها و آرزو های خود را دارد. اگر از ایده های کسی الهام بگیریم خیلی خوب است، اما اگر از زندگی یک نفر کپی کنیم، زندگی خودمان را که قرار است از ان لذت ببریم را نابود می کنیم.

5-از منطقه آسایش خود فرار کنید

این نکته برای همه ابعاد و زمینه های زندگی مفید است. اگر می خواهید یک شریک پیدا کنید، با مردم ماقات کنید. شغل خود را تغییر دهید، مصاحبه های شغلی بیشتری را پشت سر بگذارید. کاری را انجام دهید که برای شما جالب است و باعث می شود منطقه راحتی خود را ترک کنید.

6-حد و مرز ها را تعیین کنید و اجازه ندهید کسی آن ها را زیر پا بگذارد

در بیشتر موارد، مراجعان روانشناسی سعی می کنند در تعامل خود با افراد دیگر راه حلی بیابند.مانند مادر شوهر، یک رئیس عصبانی یا بچه ها نوجوان مزاحم. توصیه ای که د راین نوع موقعیت ها داده می شود، تعیین حد و مرز است. اگر مرزهای خود محافظت کنید، طرف مقابل شما حداقل شروع به احترام شما خواهد کرد.

7- هر روز یک قدم کوچک به جلو بردارید

یک فرد بین 18 تا 254 روز نیار دارد تا یک عادت جدید را شکل دهد. روانشناسان د رمورد این کارها در مغز ما می دانند و توصیه می کنند که همیشه یک قدم به جلو برداریم. یعنی اگر نمی توانید به شوهرتان بگویید متشکرم، هر روز تمام کارهای خوب اور ا یادداشت کنید و بعد از تشکر از او، متوجه خواهید شد که او آنقدر هاهم بد نیست.

8- به تجربه ای که به لطف این موقعیت به دست می آورید فکر کنید

هر موقعیت استرس زا به این معنی است که شما از منطقه امن خود خارج شده اید. همچنین به این معناست که شما تجربه جدیدی به دست آورده اید که به شما کمک می کند ان را به خاطر بسپارید تا در آینده در همان موقعیت گیر نکنید. اگر می خواهید روابط خوبی را با مردم ایجاد کنید، باید به همه چیز فکر کنید تا بفهمید چه کاری باید انجام شود و چگونه می توانید مسائل را حل کنید.

توصیه های روانشناسی برای بهبود خودمان
Woman feeling free in a beautiful natural setting.

9- شرایط را رها کنید

وقتی سعی می کنید چیزی را تغییر دهید، زیاده روی نکنید. اگر مشکلات خانوادگی دارید و می دانید چه چیزی باید تغییر کند، خودتان ان را تغییر دهید و دیگر اعضای خانواده را مجبور نکنید که این کار را برای شما انجام دهند. شما همچین می توانید خود را تغییر دهید و شرایط را رها کنید یا می توانید خانواده خود را مجبور کنید تا انچه را که می خواهید انجام دهند و به حفظ یک جو ناپایدار کمک کنید. انتخاب با شماست.نکات روانشناسی

10-شکنجه گر شما نباشید، دوست باشید

شما باید آماده پذیرش شکست باشید و بپذیرید که نمی توانید همه چیز را تحت تاثیر قرار دهید. بارها و بارها به چیزها فکر نکنید و زمانی را که صرف انجام کاری می دهید هدر ندهید. اگر برای مدتی متوقف کنید، به این معنی است کعه تجربیات گذشته را به یاد می آورید و آماده هستید تا مسیر درست را برای حرکت انتخاب کنید.برای اینکه بتوانیم خود را در مسیری درست قرار دهیم، باید به نکات روانشناسی توجه کنیم

سخن آخر

برای اینکه بتوانیم خود را در مسیری درست قرار دهیم، باید به نکات روانشناسی توجه کنیم و ان ها را در جهت بهبود وصعیت خود استفاده کنیم. نکات گفته شده بهترین توصیه های روانشناسی هستند. سعی کنید ان ها را در زندگی روزمره خود به کار گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا