رابطه جنسی پرخطر چیست چند رفتارجنسی پرخطر را بشناسید

رفتار جنسی ( رابطه جنسی پرخطر ) رفتاری است که افراد برای ارضای یکی از نیازهای اساسی خود یعنی نیاز جنسی از خود نشان می دهند. با این حال، تعریف رفتار جنسی پرخطر با توجه به فرهنگ، جنسیت، سن و آستانه متفاوت است.

رفتار جنسی پرخطر فعالیتی است که احتمال ابتلای فردی که درگیر فعالیت جنسی با فرد دیگری که به عفونت مقاربتی آلوده شده است را افزایش می دهد یا باعث بارداری ناخواسته می شود. این می تواند به معنای دو چیز مشابه باشد: خود رفتار، توصیف رفتار شریک جنسی. این رفتار می تواند مقاربت محافظت نشده واژینال، دهانی یا مقعدی باشد. منظور از رفتار شریک، داشتن شرکای جنسی متعدد ، HIV مثبت یا فردی باشد که مواد مخدر تزریق می کند، چرا كه مصرف مواد با رفتارهای جنسی پرخطر همراه است.

رفتار جنسی پرخطر افراد را در معرض خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی ( بیماری مقاربتی چیست و انواع بیماری های مقاربتی زنان و مردان ) ، حاملگی برنامه ریزی نشده و داشتن یک رابطه جنسی قبل از رسیدن به بلوغ کافی برای دانستن اینکه چه چیزی باعث ایجاد یک رابطه سالم می شود، قرار می دهد. نوجوانان و جوانان در معرض خطر بیشتری نسبت به بزرگسالان هستند.

نمونه هایی از رفتار جنسی پرخطر

 • رابطه جنسی محافظت نشده بدون استفاده از کاندوم مردانه یا زنانه
 • تماس دهان با دستگاه تناسلی محافظت نشده (در صورت ابتلا به بیماری های منتقله جنسی)
 • شروع فعالیت جنسی در سنین پایین
 • داشتن چندین شریک جنسی
 • داشتن یک شریک پرخطر (کسی که چندین شریک جنسی یا سایر عوامل خطر دارد)
 • داشتن رابطه جنسی مقعدی محافظت نشده یا شریکی که این کار را انجام می دهد
 • داشتن رابطه جنسی با شریکی که دارو تزریق کرده یا تا به حال تزریق کرده است
 • کار تجارت جنسی
 • دلایل رابطه جنسی پرخطر

افراد ممکن است رفتار جنسي پرخطری داشته باشند زیرا:

 

 • ممکن است عمق آسیب بیماری های مقاربتی و نحوه انتقال آنها را درک نکنند.
 • ممکن است در مورد اقدامات جنسی ایمن تر با شریک جنسی صحبت نکنند.
 • آمادگی یا نحوه استفاده از اقدامات حفاظتی برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی را نمی دانند.
 • ممکن است از علائم بیماری ها مقاربتی آگاه نباشند.
 • ممکن است برای علائم بیماری های مقاربتی به دنبال مراقبت های پزشکی نباشند.
 • ممکن است به درمان دسترسی نداشته باشند یا قادر به پرداخت هزینه درمان نباشند.
 • ممکن است از الکل و مواد مخدر استفاده کنند و رابطه جنسی داشته باشند. مواد مخدر و الکل قدرت قضاوت را مختل می کند و احتمال رابطه جنسی ناایمن را بیشتر می کند. در پژوهش های مختلف ارتباط بین رفتار جنسی پرخطر و مصرف مواد به خوبی ثابت شده است.

رفتار جنسی شامل تمام فعالیت هایی (شامل، معاشقه، بوسیدن، در آغوش کشیدن، رابطه دهانی، دخول و…) است که نیازهای جنسی فرد را برآورده می کند. رفتارهای جنسی در زمینه اعمال جنسی، روابط جنسی، سلامت باروری، عفونت های مقاربتی و پیشگیری از بارداری مورد مطالعه قرار گرفته است. در حالی که رفتار جنسی و ابراز تمایلات جنسی یک پدیده طبیعی است، زمینه ای که رفتار جنسی در آن بیان می شود ممکن است رفتار را غیرعادی یا مخاطره آمیز کند. رفتار جنسی پرخطر توسط محققان به عنوان فعالیت های جنسی تعریف شده است که فرد را در معرض خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی از جمله ویروس نقص ایمنی انسانی(HIV) قرار می دهد و در نتیجه بر سلامت آنها تأثیر می گذارد.

همچنین می تواند، رفتار پر خطر شامل انواع پارافیلیاهای جنسی باشد که سلامت فرد در ابعاد روانشناختی، جسمانی، اجتماعی-فرهنگی و رفاهی تحت تاثیر قرار می دهد. تمرکز پژوهشگران در این زمینه عمدتاً بر رابطه جنسی محافظت نشده و مشارکت در فعالیت های جنسی با چندین شریک جنسی بوده است.

اختلالات مصرف مواد اغلب با رفتارهای جنسی پرخطر همراه بوده است. به عنوان مثال، برخی از نویسندگان اشاره کرده اند که پس از مصرف الکل، یک فرد ممکن است به انواع رفتارهای مخاطره آمیز، مانند درگیری با چندین شریک جنسی و فراموش کردن استفاده از کاندوم در حین آمیزش جنسی یا استفاده نادرست از آن دست بزند.

پس از مصرف الکل، فکار تحریک آمیز برای داشتن رابطه جنسی بر افکار بازدارنده از پیامدهای نامطلوب رابطه جنسی پرخطر اولویت دارند. بنابراین افرادی که از داشتن آمیزش جنسی می ترسند ممکن است درگیر رابطه جنسی پرخطر شوند. بین میل به آمیزش جنسی و تمایل به جلوگیری از ابتلا به HIV راه فرار وجود دارد. استدلال شده است که اجتناب از خطر باعث ایجاد محدودیت شناختی برای فرد می شود و الکل یا مواد مخدر به فرد کمک می کند تا از آن محدودیت فرار کند.

رفتارهای پرخطر در زمینه فرهنگ، سن، جنس و عوامل مختلف دیگر متفاوت است و از این رو تعریف آن ها دشوار می شود. چالش دیگری که در تعریف و اندازه گیری رفتارهای جنسی پرخطر با آن مواجه است، سکوت در مورد این موضوع به دلیل تابو بودن آن است. افراد این اطلاعات را دریافت نمی کنند و پزشکان بارها در پرسیدن در مورد آن تردید دارند. در طول تحقیق، افراد ممکن است پاسخ ‌های مناسب اجتماعی بدهند و بدین ترتیب داده‌های جعلی ارائه کنند.

با درک نظریه های مورد بحث، واضح است که رفتار مصرف مواد و رفتارهای جنسی پرخطر به شدت به هم مرتبط هستند. همانطور که در تئوری های مختلف تعریف شده است، به نظر می رسد که خطرات مرتبط با رفتارهای پرخطر انقباض، عفونت ها وبیماری های مقاربتی از جمله (HIV)، سیفلیس  ویروس اچ پی وی یا زگیل تناسلی، سوزاک ، حاملگی ناخواسته یا سقط جنین باشد. برخی از مطالعات شروع زودهنگام رابطه جنسی/ بی بندوباری جنسی را به عنوان نوعی از رفتارهای جنسی پرخطر در نظر می گیرند، در حالی که برخی شامل داشتن آمیزش جنسی با فردی است که تحت دامنه رفتارهای جنسی پرخطر مواد مخدر تزریق می کند.

بر اساس داده های سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان از بیماری های مقاربتی رنج می برند و حدود 60 درصد از مبتلایان را جوانان تشکیل می دهند. یکی از عوامل خطر مهم که در این گزارش به آن اشاره شده است، مصرف تزریقی مواد مخدر است.

پژوهش ها نشان دادند که عفونت‌های هرپس سیمپلکس در زنان مبتلا به اختلال مصرف الکل (19٪) در مقایسه با زنانی که اختلال مصرف الکل در آنها تشخیص داده نشده شایع ‌تر بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا